Najważniejsze:
Dziecko powinno być niewypoczęte*!! Najlepiej w porze snu fizjologicznego!!
(*badanie wykonywane jest we śnie, dlatego przed badaniami dziecko powinno być zmęczone, przygotowane do zaśnięcia na czas diagnostyki; nie można stawić się na badanie z już śpiącym dzieckiem)
Dziecko powinno być nienajedzone*
(*dotyczy głównie najmłodszych dzieci i niemowląt, w myśl zasady, że duża grupa dzieci zasypia po jedzeniu; ewentualne dokarmianie i dopajanie możliwe przed i/lub w trakcie badania)
Zalecana jest nienakremowana / nienatłuszczona skóra twarzy
(szczególnie czoło i okolice za uszami; które przed badaniem wymagają oczyszczenia w miejscu kontaktu elektrod)
Można zabrać ze sobą wózek / gondolę / ulubiony kocyk / poduszkę / pluszaka (tj. wszystko co ułatwi szybki i spokojny sen)
W dniu wizyty:
Przyjęcie w Izbie Przyjęć Planowych, Instytutu Pediatrii – przyjęcie do szpitala i założenie dokumentacji hospitalizacyjnej
(zalecamy pojawienie się w IPP minimum pół godziny przed wyznaczoną godziną wizyty; godziny badań umawiane są orientacyjnie w zależności od pory snu dziecka),
Gabinet zabiegowy / Dyżurka lekarska – przyjęcie w oddział
(parter, budynek B - przy bloku operacyjnym otolaryngologii) w celu zebraniu wywiadu, określenia obecnego stanu zdrowia i przyjmowanych leków.
Pracownia Badań Słuchu - diagnostyka
(I piętro – przed Oddziałem Otolaryngologii);
Czym jest badanie ABR/BERA:
Badanie słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu (ABR/BERA/BAEP) jest obiektywną metodą diagnostyczną pozwalającą na ocenę progu słyszenia oraz zróżnicowanie typu zaburzeń słuchu. ABR/BERA należy do grupy badań elektrofizjologicznych, polegających na rejestrowaniu czynności bioelektrycznej powstającej w wyższych piętrach drogi słuchowej (w rejonie pnia mózgu), w odpowiedzi na bodźce słuchowe.
Słuchowe potencjały wywołane rejestrowane są przy pomocy czterech elektrod powierzchniowych, umieszczonych na skórze głowy Pacjenta. Jednocześnie stymulujące drogę słuchową bodźce akustyczne podawane są przez słuchawki założone na uszy.
W trakcie trwających ok. 30-45 minut pomiarów wymagane jest wyłączenie telefonu i wszelkich urządzeń elektrycznych oraz zachowanie ciszy. Pacjent musi leżeć na plecach, na wznak, spokojnie i nieruchomo (tak, aby wyeliminować wszelkie napięcia mięśniowe, objawiające się zapisie ABR w postaci artefaktów). Badany nie może rozmawiać, przeżuwać, przełykać, ani napinać mięśni tułowia. Aby zredukować bodźce wzrokowe, powinien mieć zamknięte oczy. Z tego tytułu, u młodszych i niewspółpracujących dzieci zalecane jest wykonywane badania podczas snu fizjologicznego lub ewentualnie w znieczuleniu ogólnym. W dniu badania dziecko powinno zostać wybudzone wcześnie rano (sugerujemy zredukować sen o kilka godzin względem rytualnej godziny pobudki), aby w godzinie badania było maksymalnie zmęczone i śpiące. Bardzo ważne, aby dziecko nawet na chwilę nie zasnęło podczas podróży i oczekiwaniu na badanie. Krótka drzemka przed podjęciem diagnostyki może ją zupełnie uniemożliwić. Sugerujemy ewentualne przegłodzenie dziecka i maksymalne zmęczenie, tak żeby przed badaniem ewentualnie dokarmić i z łatwością uśpić dziecko (nawet w wózku spacerowym, nosidełku czy gondoli).