Pracownia audiologiczna tutejszej Kliniki, w ramach swojej działalności realizuje założenia II poziomu referencyjnego Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków (Badania słuchu - Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy). Jest jednym z 97 ośrodków, do których kierowane są noworodki wymagające rediagnostyki lub wręcz z podejrzeniem wad słuchu. Nasi specjaliści mają na uwadze iż dokładne zdiagnozowanie problemu i rozpoczęcie leczenia wady słuchu już w pierwszych dniach życia dziecka zdecydowanie zwiększa szanse na skuteczne zminimalizowanie skutków niedosłuchu.
W Programie Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, realizowanym w ramach działaności fundacji WOŚP, jako test przesiewowy wybrano rejestrację otoemisji akustycznych. Badanie wykonywane jest na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia dziecka. Jeśli test wypadnie nieprawidłowo, badanie powinno zostać powtórzone w dniu wypisu ze szpitala. Niezależnie od wyniku badania przesiewowego personel oddziału noworodkowego zbiera informacje na temat czynników ryzyka uszkodzenia słuchu. Grupa dzieci z czynnikami ryzyka uszkodzenia słuchu wymaga co najmniej kilkumiesięcznej obserwacji z powodu ryzyka późniejszego ujawnienia się niedosłuchu (nawet jeśli wynik badania przesiewowego wypadnie prawidłowo).
Dzieci z nieprawidłowym wynikiem badania przesiewowego oraz z dzieci, u których stwierdzono obecność czynników ryzyka uszkodzenia słuchu kierowane są do naszego ośrodka, gdzie wykonywane są badania reskryningowe, a następnie badania diagnostyczne, tj. audiometria impedancyjna, otoemisje akustyczne oraz słuchowe potencjały wywołane z pnia mózgu (ABR/BERA oraz ASSR). Dzieci, u których istnieje ryzyko późniejszego ujawnienia się niedosłuchu pozostają pod okresową kontrolą tak długo, jak długo istnieje zagrożenie.
Zgodnie z założeniami Programu, dziecko z podejrzeniem obustronnego niedosłuchu, powinno być zdiagnozowane najpóźniej do 3 miesiąca życia. W przypadku rozpoznania trwałego uszkodzenia słuchu kierowane jest do jednego z ośrodków wczesnej interwencji, którego zadaniem jest wdrożenie programu pomocy do 6 miesiąca życia - dopasowanie dziecku aparatów słuchowych i rozpoczęcie programu rehabilitacji.
Podstawa przyjęcia w ramach NFZ jest skierowanie do poradni audiologicznej.
W celu umówienia wizyty diagnostycznej zalecany kontakt mailowy: pbs@skp.ump.edu.pl
GRAFIKI POCHODZĄ ZE STRONY: Badania słuchu - Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (wosp.org.pl)